Autopārvadājumi Vervo kravas auto
Autopārvadājumi
Mazāk tukšu kravas pārvadājumu uz Eiropas ceļiem, ilgāks pieļaujamais darba laiks starptautisko reisu šoferiem un stingrāka kontrole pār transporta kompānijām — to paredz jaunā autotransporta likumprojektu pakete, ko šodien Strasbūrā apstiprināja Eiropas Parlaments.

Jaunie noteikumi palīdzēs mazināt nozares izmaksas un ietekmi uz vidi, kā arī paaugstinās tās profesionālos standartus, informēja Eiropas Parlamenta Preses dienestā.

Pieņemtā likumprojektu pakete aptver trīs regulas. Galvenās izmaiņas: starptautisko autobusu reisu šoferi drīkstēs strādāt 12 dienas pēc kārtas viena reisa ietvaros, autopārvadātāju kompānijām tiks izvirzītas stingras reģistrācijas un darbības prasības, iespēja septiņu dienu laikā veikt trīs kabotāžas operācijas (komercpārvadājumus vienas valsts robežās, ko pagaidu kārtā "pa ceļam" veic starptautisko kravu pārvadātāji).

Deputāts Roberts Zīle (UEN) debatēs atzina, ka galīgais kompromiss par tirgus tālāko liberalizāciju vērtējams "gan pozitīvi, gan arī negatīvi". "Piemēram, ir labi, ka mums izdevās pasažieru pārvadājumos samazināt šķēršļus pārvadājumiem pierobežu apgabalos, kur notiek intensīva pārrobežu transporta plūsma," teica deputāts. Kritiskāk jāvērtē protekcionisma pazīmes: "Nosacījums, ka gadījumā, ja starptautisks pārvadājums apdraud līdzīgu pakalpojumu sniegšanas dzīvotspēju, dalībvalsts to var apturēt vai anulēt pārvadātāja atļauju, manuprāt, ir nepieņemams vienotā tirgus darbībā."

Kabotāža

Eiropas Parlaments jau agrāk prasīja kabotāžas pakalpojumu liberalizāciju, argumentējot, ka plašāka konkurence nodrošinās racionālāku laika izmantojumu, kas savukārt ļaus samazināt tukšu reisu skaitu. Jaunie noteikumi ar dažiem ierobežojumiem ļauj veikt trīs kabotāžas operācijas septiņu dienu laikā. Regula būs jāsāk piemērot pusgadu pēc oficiālās publikācijas.

Autobusu šoferi

Kopš stājās spēkā 2006. gada direktīva, starptautisko reisu autobusu šoferiem jāievēro vismaz vienas dienas pārtraukums ik sešas dienas. Tūrisma operatori iebilda, ka vairumā reisu prasība nozīmē, ka jānodarbina vismaz divi šoferi, kas savukārt rada papildu izmaksas. Regula atjauno kādreizējo nosacījumu, ka autobusa šoferis, ievērojot ikdienas atpūtas periodus un saņemot papildu atpūtas laiku vēlāk, drīkst viena reisa ietvaros strādāt 12 dienas pēc kārtas. Šis noteikums jāsāk ievērot no 2010. gada.

No 2014. gada 1. janvāra, ja brauciens notiek naktī, transportlīdzeklis pārmaiņus jāvada vairākiem autovadītājiem vai arī braukšanas laiks jāsamazina līdz trīs stundām.

Autopārvadājumu kompānijas

Līdz 2012.gada beigām autopārvadātāju kompāniju nacionālie reģistri ar informāciju par to finansēm, personāla vadību un iepriekšējiem pārkāpumiem tiks savienoti vienā ES tīklā un būs pieejami dalībvalstu kompetentajām iestādēm. Uzņēmumu vadītājiem būs jāspēj pierādīt profesionālās prasmes un šajā nolūkā jānokārto attiecīgās dalībvalsts rīkota rakstiska pārbaude. Jaunā kārtība arī palīdzēs cīnīties pret "pastkastīšu uzņēmumiem" — kompānijām, kas administratīvu apsvērumu dēļ reģistrējas vienā valstī, bet praktiski darbojas citā.

Avots: www.financenet.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.