Degvielas cenu kāpumu drīz izjutīs patērētāji veikalos

Degviela
Degviela
Degvielas cenu kāpumu pavisam drīz izjutīs patērētāji veikalos, jo pieaug transporta pakalpojumu izmaksas, vienlaikus straujas cenu izmaiņas negatīvi ietekmē arī mazos kravu pārvadātājus, kuri līgumus slēdz mēnešus uz priekšu.

Šādu viedokli pauda Latvijas starptautisko autopārvadātāju asociācijas «Latvijas Auto» prezidents Valdis Trēziņš. Viņš skaidroja, ka kravu pārvadātājiem 30%-40% no izdevumu kopapjoma aizņem degvielas izmaksas. Līdz ar to, ja degvielas cenas paaugstinās, piemēram, par 10%, tad pakalpojuma cena attiecīgi kāpj par 3%-4% un šo cenu pieaugumu izjūt galapatērētāji. Turklāt transporta pakalpojumu maksa aug kā vietējiem kravu pārvadātājiem, tā starptautiskiem. Sākumperiodā sāpīgāko sitienu saņemot mazie kravu pārvadātāji, jo līgumi slēgti uz ilgāku laiku un tajos ietverta zemāka degvielas cena. Latvijā lielākā daļa - 70% līdz 80% - esot mazie kravu pārvadātāji.

Straujš cenu kāpums varot mazos uzņēmējus novest arī līdz bankrotam. Turklāt patlaban kravu pārvadātāju tirgū turpinoties klusums un pakalpojuma cena jau tā ir zema. Trēziņš pieļauj, ka klusums, iespējams, skaidrojams ar Krievijas prezidenta vēlēšanām, taču straujais degvielas cenu kāpums situāciju vēl vairāk pasliktinot. Kā ziņots, Latvijas degvielas tirgotājs «Latvija Statoil» šodien par vienu santīmu paaugstinājis benzīna un dīzeļdegvielas cenas, līdz ar to 95.markas benzīns pārsniedzis viena lata robežu un maksā 1,009 latus, liecina «Statoil» mājaslapā pieejamā informācija. Dīzeļdegviela pagaidām maksā 99,9 santīmus, bet 98.markas benzīns - 1,039 latus. «Neste» skaidroja, ka tās degvielas uzpildes stacijās 95.markas benzīns pagaidām maksā 98,7 santīmus, savukārt dīzeļdegviela - 97,7 santīmus. Degvielas tirgotāja «Lukoil» degvielas uzpildes stacijās 95.markas benzīna zemākā cena ir 97,7 santīmi, bet dīzeļdegvielas - 96,5 santīmi. «Latvija Statoil» skaidro, ka aizvadītajās nedēļās gan benzīna, gan dīzeļdegvielas cenas Eiropā joprojām turpināja palielināties, sasniedzot jaunus rekordus. Visstraujāk palielinājās benzīna cena, patlaban tā ir pie atzīmes virs 1160 ASV dolāriem (610 latiem) par tonnu. Janvāra sākuma benzīna cena bija ap 950 ASV dolāriem (513 latiem). Dīzeļdegvielas cena arī ir pieaugusi un jau sasniegusi 1065 ASV dolāru (560 latu) atzīmi, janvārī tā bija pie atzīmes 950 ASV dolāri par tonnu. ASV dolāra kurss ir palielinājies kopš marta sākuma no 52,3 santīmiem līdz nepilniem 54 santīmiem.

Vācijā 22.februārī cena par E5 degvielu sasniedza rekordaugstu līmeni - 1,67 eiro (1,15 santīmi) par litru, bet dīzeļdegvielas cena - 1,54 eiro (1,06 lati) par litru. Francijā mediji ziņo, ka 21.februārī cena jau trešo nedēļu pēc kārtas pārspēj rekordus un tagad 95.markas benzīns maksā jau 1,58 eiro (1,09 latus). Tāpat arī valstīs, kuras piedzīvo ekonomisko recesiju, vērojams degvielas cenu kāpums. Grieķijā benzīna cena gada laikā pieaugusi par 5,5%, sasniedzot vidēji 1,738 eiro (1,20 santīmus) par litru. Portugālē 20.februārī benzīna cenas sasniegušas 1,7 eiro (1,17 latus) par litru, kas ir augstākais līmenis līdz šim, bet Spānijā pašreizējais rekords ir cena 1,4 eiro (97 santīmi) par litru. Benzīna cena Spānijā cēlusies par vairāk nekā 7%, salīdzinot ar gada sākumu. Itālijā par benzīnu maksā jau 1,811 eiro (1,25 latus), kas, līdzīgi kā iepriekšminētajās valstīs, ir rekordliels skaitlis, ko patērētājiem nākas maksāt par litru degvielas, skaidro «Latvija Statoil». Degvielas cenas ir palielinājušās arī citās Baltijas valstīs - šodien Igaunijas «Statoil» stacijās litrs 95 benzīna maksā 1,43 eiro (99 santīmus). Savukārt Lietuvā cena ir 4,91 lits (98 santīmi).

Avots: www.financenet.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.