Nozares jaunumi

Kravas auto iegūst joslu asistentu un automātisko bremžu sistēmu

Kravas auto iegūst joslu asistentu un automātisko bremžu sistēmuSākot no 2015. gada 1. novembra visās Eiropas Savienības valstīs būs obligāta prasība ierīkot uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmu (Advanced Emergency Braking System - AEBS) un joslu uzraudzības sistēmu (Lane Departure Warning System - LDW) visiem N3 kategorijas transporta līdzekļiem. Izņēmums ir transporta līdzekļi, ar vairāk nekā trim asīm.

 AEBS ir drošības sistēma, kas ar radara un kameras palīdzību nosaka priekšā esoša šķēršļa lielumu, ātrumu, attālumu un pēc tam ar skaņas signālu un paziņojumu displejā brīdina autovadītāju vai arī pati veic bremzēšanu, ja joprojām draud sadursme ar šķērsli. Savukārt joslu uzraudzības sistēma brīdina šoferi ar skaņas signālu, ja kravas auto neapzināti šķērso joslu sadalošo līniju neuzmanības dēļ.

«Lai izpildītu Eiropas Savienības tiesisko regulējumu uzlabotās avārijas bremzēšanas sistēmas jomā, Scania jau kopš 2013. gada septembra piedāvā aprīkot kravas auto ar Scania AEBS – uzlaboto avārijas bremzēšanas sistēmu, savukārt joslu uzraudzības sistēma LDW kā drošības papildaprīkojums Scania spēkratiem pieejams kopš 2007. gada. Atbilstoši likumdošanas jaunajām prasībām, sākot no šā gada 1. novembra visi spēkrati, kas tiks reģistrēti, būs aprīkoti ar AEBS un LDW drošības sistēmām,» stāsta SIA Scania Latvia valdes loceklis Aigars Pušinskis.

Scania Group inženieris Džozefs Ah-Kings (Joseph Ah-King) norāda: «AEBS sistēma ir vispusīgi pārbaudīta un izmēģināta, tā spēj veikt ātrus un sarežģītus aprēķinus, apstrādāt visus datus, kas tiek saņemti brauciena laikā. Sistēma atšķir nekustīgus un kustīgus šķēršļus transportlīdzekļa ceļā un ir izstrādāta, lai neradītu šoferiem viltus trauksmi un neizraisītu nevajadzīgu bremzēšanu.»

Kopš pērnā gada nogales atbilstoši likumdošanas prasībām visi Scania spēkrati ir aprīkoti arī ar elektroniskās stabilitātes sistēmu (ESP), kura kritiskā situācijā, piemēram, braucot pa slapjiem un slideniem ceļiem, kā arī uz sausiem ceļiem, ja ir bīstamība, ka mašīna var apgāzties, palīdz autovadītājam saglabāt kontroli pār transportlīdzekli. Kad sistēma nosaka kādas atšķirības starp autovadītāja dotajām komandām, virzienu, kurā autovadītājs grib virzīt mašīnu un automašīnas aktuālo kustības virzienu, tā nekavējoties aprēķina katra priekšējā, aizmugurējā un piekabes riteņa bremzēšanas spēku, kā arī samazina degvielas padevi (atlaiž gāzi), tā palīdzot autovadītājam stūrēt automašīnu izvēlētajā virzienā. Kā izvēles aprīkojums ESP bija pieejams kopš 2007. gada.

Aigars Pušinskis norāda, ka «ESP izmantošana var samazināt negadījumu skaitu, kā arī to izraisītos satiksmes sastrēgumus. Turklāt provizoriskie Eiropas Komisijas dati liecina, ka uzlabotās drošības sistēmas kravas automašīnās varētu glābt aptuveni 2500 dzīvību gadā (500 ESP, 1000 AEBS un 1000 LDW) un vēl vairāk dzīvību ārpus ES, jo attiecīgie tiesību akti mudinās ražotājus izmantot ESP kā standarta aprīkojumu vairākos tirgos».

Kā darbojas avārijas bremzēšanas sistēma

AEB sistēma izmanto automašīnas priekšgalā uzstādītu tāldarbības radaru un uz priekšu vērstu kameru aiz vējstikla. Šādi iegūto informāciju centrālā vadības sistēma apkopo un analizē kopā ar citiem datiem, kas pienāk no bremžu sistēmas. Ja šķēršļa ātrums ir lielāks par 14 km/h un sistēma aprēķina, ka tas atrodas kravas automašīnas ceļā, AEBS vispirms pārbauda, vai šoferis kontrolē situāciju (gaida bremžu vai gāzes pedāļa nospiešanu) un vai viņš stūrē automašīnu. Ja šķērslis joprojām ir automašīnas ceļā, bet šoferis nereaģē, tiek dots skaņas signāls par sadursmes briesmām, un uz automašīnas displeja parādās paziņojums par iespējamo sadursmi. Iedarbojas arī bremzēšanas palīgsistēma, kas palīdz vadītājam izvairīties no sadursmes. Ja joprojām nav nekādu pazīmju, ka vadītājs reaģē uz situāciju, sistēma ieslēdz nākamo trauksmes pakāpi: iedarbina darba bremzes, un vienlaikus iedegas brīdinošs bremžu gaismas signāls. Izmantota tiek tikai daļa no automašīnas bremžu kapacitātes, jo šajā posmā galvenais mērķis ir šofera uzmanības piesaistīšana. Ja pēc skaņas signāla un darba bremžu iedarbināšanas šoferis joprojām nereaģē un ir pārsniegts pieļaujamais relatīvais ātrums un mazākais pieļaujamais attālums līdz šķērslim, AEBS uzsāk avārijas bremzēšanu. Lai gan sadursme jau var būt neizbēgama, sistēma turpina samazināt automašīnas ātrumu, lai trieciena spēks sadursmes brīdī būtu pēc iespējas mazāks un pēc trieciena šķērslis netiktu uzgrūsts priekšā braucošām automašīnām. Pirms pilnīgas avārijas bremžu iedarbināšanas, vadītājam joprojām ir iespējas kontrolēt transportlīdzekļa kustību. Avārijas bremzēšana tiek atcelta, ja šķērslis novirzās no automašīnas paredzamās kustības trajektorijas vai arī kāpina ātrumu un atvirzās drošā attālumā. Šoferis var trīs sekundes ignorēt brīdinājumu par sadursmi ar nekustīgu vai kustīgu objektu (piemēram, apdzīšanas laikā), piespiežot gāzes pedāli «kick-down» režīmā. Šoferis var arī neitralizēt sadursmes brīdinājumu, ja iedarbina bremzes vai izmanto pagrieziena signālus, un tad AEBS uzskata, ka automašīnas vadītājs ir saņēmis informāciju par notiekošo.

Joslu uzraudzības sistēmas darbība

Savukārt joslu uzraudzības sistēma ir drošības sistēma, kas brīdina vadītāju ar skaņas signāla palīdzību, kas nāk no tās puses skandām, kurā ir notikusi joslas šķērsošana. Sistēma aktivizējas ik reizi ieslēdzot aizdedzi, pie braukšanas ātruma sākot no 60 km/h un ja ir redzama vismaz viena joslas atdalošā līnija. Kad brīdinājums ir aktīvs, tiek samazināts kabīnē skanošās mūzikas skaļums. LDW sistēma nebrīdina, ja ir ieslēgts pagrieziena rādītājs un joslas tiek mainītas apzināti, kā arī 4 sekundes pēc virziena rādītāja izslēgšanas. Joslu uzraudzības sistēma atslēdzas pie ātruma 55km/h.

Piecās Latvijas pilsētās Scania Latvia informēs par jaunajiem drošības tehniskajiem risinājumiem

Par to, kā darbojas Scania AEBS un LDW, varēs uzzināt septembrī notiekošajās Scania Jaunumu dienās piecās Latvijas pilsētās, kurās Scania Latvia inženieri iepazīstinās ar šo drošības sistēmu tehnisko risinājumu atbilstoši jaunajām likumdošanas prasībām. Interesentiem būs iespēja testa braucienu laikā pārliecināties par joslu uzraudzības brīdinājuma sistēmas un avārijas bremzēšanas sistēmas darbības principiem, kā arī iepazīties ar Scania kravas auto tehniskajiem, apkopes un šoferu apmācību piedāvātajiem risinājumiem, kas palīdz ievērojami samazināt ekspluatācijas izmaksas, jo īpaši degvielas izmaksas.

Scania Jaunumu dienas notiks Valmierā (9. septembrī), Rīgā (15. septembrī), Liepājā (17. septembrī), Rēzeknē (22. septembrī) un Daugavpilī (23. septembrī).

Avots: http://www.tvnet.lv/

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kura pamatdarbības veidi ir starptautiskie un vietējie kravu pārvadājumi, transporta pakalpojumi un citi loģistikas risinājumi: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana, personīgo mantu pārvadājumi.

Vervo komandā strādā pieredzējuši un profesionāli speciālisti, kuri prasmīgi un operatīvi palīdzēs izvēlēties labāko risinājumu un atrisināt jautājumus, kas saistīti ar kravu pārvadājumiem un citiem loģistikas pakalpojumiem.

Darba laiki

Birojā - Tīraines iela 1, 3. stāvā


P. 9.00 - 17.30
O. 9.00 - 17.30
T. 9.00 - 17.30
C. 9.00 - 17.30
P. 9.00 - 17.00
Se. - Sv.  - -

Kontakti

  • Adrese: Tīraines iela 1, Rīga, LV-1058

  • Telefons: +371 67674570

  • E-pasts: info@vervo.lv