Nozares jaunumi

Rīgas ostā pirmajā pusgadā pārkrauto kravu apmērs pieaudzis par 11,5%

Rīgas ostā pirmajā pusgadā pārkrauto kravu apmērs pieaudzis par 11,5%

Rīgas brīvostā šogad pirmajā pusgadā pārkrauti 11,32 miljoni tonnu kravu, kas ir par 11,5% vairāk nekā 2021.gada attiecīgajā periodā, liecina brīvostas publiskotā informācija.

Visvairāk ostā 2022.gada sešos mēnešos pārkrautas beramkravas - 6,66 miljoni tonnu, kas ir par 22,2% vairāk nekā pagājušā gada attiecīgajā periodā. Vienlaikus ģenerālkravas ostā pārkrautas 3,864 miljonu tonnu apmērā, kas ir pieaugums par 8,3%, bet lejamkravas - 795 500 tonnu apmērā, kas ir kritums par 29,8%.

Ogles šogad pirmajā pusgadā Rīgas ostā pārkrautas 2,427 miljonu tonnu apmērā, kas ir 13,8 reizes vairāk nekā gadu iepriekš, kad tās tika pārkrautas 175 900 tonnu apmērā. Tādējādi ogles šogad sešos mēnešos veidoja 21,4% no kopumā ostā pārkrautajām kravām, kamēr gadu iepriekš - 1,7%.

Konteinerizētās kravas šogad sešos mēnešos Rīgas ostā pārkrautas 2,361 miljona tonnu apmērā, kas ir par 14,5% vairāk attiecīgajā periodā pērn, veidojot 20,9% no kopumā ostā pārkrautajām kravām (gadu iepriekš - 20,3%), savukārt kokmateriāli pārkrauti 1,402 miljonu tonnu apmērā, kas ir par 7,2% vairāk nekā gadu iepriekš, veidojot 12,4% no kopumā ostā pārkrautajām kravām (gadu iepriekš - 12,9%).

Labība un labības produkti šogad pirmajos sešos mēnešos Rīgas ostā pārkrauti 1,032 miljonu tonnu apmērā, kas ir par 19,3% mazāk nekā pērn attiecīgajā periodā, koksnes granulas pārkrautas 732 200 tonnu apmērā, kas ir kritums par 39,4%, salīdzinot ar pagājušā gada attiecīgo periodu, bet naftas produkti pārkrauti 731 700 tonnu apmērā, kas ir kritums par 33%.

Rīgas brīvostas pārvaldes pārstāvji skaidro, ka pozitīvo kravu dinamiku veido kāpums energoresursu kravu segmentā, kā arī būtisks kravu apmēra pieaugums konteinerkravu segmentā.

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Viesturs Zeps norāda, ka šogad kravu aprites rādītāji Rīgas ostā saglabājas pozitīvi un stabili. Novērojams samazinājums naftas produktu, rūdu, metālu un ķīmisko kravu segmentā, ko tieši ietekmē starptautiskās sankcijas pret Krieviju un Baltkrieviju.

Viņš skaidro, ka Rīgas brīvostas izaicinājums ir šo kritumu kompensēt ar izaugsmi citos kravu segmentos, kas līdz šim arī izdevies - brīvosta audzē konteinerkravu apmērus, tāpat stabili ir arī lauksaimniecības un mežsaimniecības kravu segmenti. Būtiska nozīme joprojām ir arī akmeņogļu kravām, kurām šogad pirmajā pusgadā bija pieaugums.

Zeps pauž, ka vienlaikus Rīgas brīvosta mērķtiecīgi strādā pie jaunu kravu grupu piesaistes un jaunu, kompleksu kravu maršrutu izveides, kas nostiprinātu Rīgas ostas vietu starptautiskajās loģistikas ķēdēs.

Kopumā šogad jūnijā Rīgas ostā pārkrauti 1,89 miljoni tonnu dažādu kravu, kas par 17,5% jeb 280 000 tonnu pārsniedz 2021.gada jūnija apjomus. Joprojām būtiska ietekme uz pārkrauto kravu apmēriem ir akmeņoglēm - jūnijā tika pārkrauti 460 000 tonnu ogļu un koksa, apkalpojot kopumā 14 kuģus, tostarp piecus lielos "Panamax" klases kuģus.

Jūnijā apstrādāti arī 370 000 tonnu konteinerkravu, kas ir par 15% vairāk nekā pērnā gada jūnijā. Lauksaimniecības kravu apmēr šogad jūnijā veidoja 210 000 tonnu, kas ir līdzvērtīgs šā gada maija rādītājiem, un to sekmēja jauns kravas veids - cukurniedru cukurs no Brazīlijas, kas caur Rīgas ostu tālāk tika nosūtīts uz Uzbekistānu. Pēdējā gada laikā labākais rādītājs tika sasniegts arī pārkrautajām akmens šķembām. Jūnijā pārkrauts arī 370 000 tonnu mežsaimniecības kravu, šajā segmentā aizvadītajā mēnesī gan fiksēts kritums, ko Rīgas brīvostas pārvaldē skaidro ar mazāku granulu eksporta plūsmu.

2022.gada pirmajā pusgadā Rīgas ostā visvairāk pārkrautas mežsaimniecības kravas - kopumā 2,82 miljoni tonnu, veidojot 25% no kopējā ostā pārkrauto kravu apmēra, seko konteinerkravas un akmeņogles, katrai no šīm kravu grupām veidojot pa 21% no kopējā apgrozījuma. Joprojām būtisku kravu apjomu kopējā kravu portfelī veido arī lauksaimniecības produkti, veidojot 14% jeb 1,16 miljonus tonnu.

Pārējās kravu grupās, ieskaitot naftas produktus, rūdas un metālus, ķīmiskas kravas un citas, kas kopā veidoja 23% no kopējā kravu apmēra, šogad krauts mazāk. Samazinājumam bija tieša saistība ar starptautisko sankciju pret Krieviju un Baltkrieviju ietekmi.

Pirmajā pusgadā Rīgas ostā apkalpoti 33 kruīza kuģi, no tiem 22 - jūnijā. Septiņi kruīza kuģi ienāca ostā pirmo reizi. Rīgu pirmajos kruīza sezonas mēnešos apmeklējuši 19 700 kruīza tūristu no 91 pasaules valsts. Tradicionāli lielākais skaits tūristu bija no Vācijas - 10 100, ASV - 4200 un Lielbritānijas - 1100.

Kopā Rīgas ostā 2022.gada pirmajā pusgadā ostā apkalpoti 1410 kuģu.

2021.gadā Rīgas ostā pārkrāva kopumā 21,499 miljonus tonnu kravu, kas ir par 9,3% mazāk nekā gadu iepriekš, tostarp pērn pirmajos sešos mēnešos ostā pārkrāva 10,149 miljonus tonnu kravu.

Avots: https://www.db.lv/

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kura pamatdarbības veidi ir starptautiskie un vietējie kravu pārvadājumi, transporta pakalpojumi un citi loģistikas risinājumi: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana, personīgo mantu pārvadājumi.

Kontakti

Pievienojies

Seko SIA Vervo sociālajos tīklos, uzzini jaunākās ziņas un laimē balvas.