Eksports
Eksports
Februārī turpināja samazināties Latvijas ārējās tirdzniecības deficīts un pēc ilgāka krituma pieaudzis eksports, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) apkopotā informācija.

CSP informē, ka kopējais ārējās tirdzniecības apgrozījums faktiskajās cenās 2009. gada februārī bija 646.9 miljoni latu - par 1.1% jeb 7.2 miljoniem latu vairāk nekā iepriekšējā mēnesī un par 35.9% jeb 361.5 miljoniem latu mazāk nekā pagājušā gada februārī.
Šā gada janvārī - februārī ārējās tirdzniecības apgrozījuma vērtība sasniedza 1286.6 miljonus latu - par 34.2% jeb 667.4 miljoniem latu mazāk nekā pagājušā gada atbilstošajā periodā. Tai skaitā eksporta apjoms bija 507.2 miljoni latu - par 27.4% jeb 191.6 miljoniem latu mazāk, bet importa apjoms bija 779.4 miljoni latu - par 37.9% jeb 475.8 miljoniem latu mazāk nekā gadu iepriekš.

Februārī nozīmīgākā daļa (70.4%) Latvijas eksportā bija izvedumam uz Eiropas Savienības valstīm, tam sekoja eksports uz NVS valstīm - 14.6%. Svarīgākie eksporta partneri bija Lietuva (16.4% no eksporta kopapjoma), Igaunija (13.1%), Krievija (8.2%), Vācija (8.0%) un Zviedrija (6.7%).

Februārī nozīmīgākā daļa (68.8%) Latvijas importā bija ievedumam no Eiropas Savienības valstīm, tam sekoja imports no NVS valstīm - 21.0%. Svarīgākie importa partneri bija Krievija (16.8% no importa kopapjoma), Lietuva (14.0%), Vācija (11.3 %), Polija (7.2%) un Igaunija (5.9%).

SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis norāda, ka šā gada janvārī-februārī eksporta apjoms, salīdzinājumā ar to pašu periodu pērn, samazinājies par 27,4 % jeb 191,6 miljoniem latu, bet importa apjoms par 37,9 % jeb 475,8 miljoniem latu. Pēc eksperta domām, ārējās tirdzniecības apjomi arī nākamajos mēnešos sekos līdzšinējai tendencei pasaulē, kas raksturīga ar starpvalstu tirdzniecības apjomu samazināšanos. Pašreizējās tendences eksporta veikumā arī norāda uz tā negatīvo ietekmi uz kopprodukta vērtību.

Savukārt "Swedbank" vecākais ekonomists Dainis Stikuts atzīmē, ka tas, ka preču tirdzniecības deficīts turpināja samazināties arī februārī, ir ļoti laba ziņa. Tas norāda uz lielu varbūtību, ka tekošais konts varētu būt sabalansēts arī februārī, ja pakalpojumu tirdzniecības tendences saglabājas. Tomēr preču importa pārsvars par eksportu ir joprojām ļoti liels, proti, ap 48 %, tāpēc turpmāka korekcija ir neizbēgama, uzskata ekonomists.

Avots: www.delfi.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.