Krievija pastiprinās muitas kontroli Latvijas autopārvadātājiem

Terehova
Terehova
Krievijas Federālais muitas dienests nolēmis noteikt stingrāku kontroli Latvijas autopārvadātājiem, pamatojot to ar nepieciešamību aizstāvēt savas valsts intereses.

"Lai novērstu kaitējumu Krievijas Federācijas ekonomiskajām interesēm, Federālais muitas dienests plāno noteikt papildu muitas kontroles pasākumus attiecībā pret Latvijas autopārvadātāju vestajām precēm un transportlīdzekļiem," norādīts šā dienesta paziņojumā. Dienesta amatpersonas šādu lēmumu skaidro ar "sistemātiskiem muitas noteikumu pārkāpumiem", ko Latvijas kravu pārvadātāji pieļaujot Krievijas teritorijā. Pēc viņu teiktā, Latvija šogad kļuvusi par "čempioni šādu pārkāpumu jomā" un no janvāra līdz novembrim pārkāpumu skaits salīdzinājumā ar attiecīgo laika posmu pērn trīskāršojies, sagādājot Krievijas budžetam zaudējumus 50 miljonu rubļu (800 000 latu) apmērā.

Kā uzsver Krievijas muitas vadības pārstāvji, viņi jau augustā un oktobrī brīdinājuši par šo situāciju savus latviešu kolēģus, aicinot novērst pārkāpumus un segt parādu Krievijas budžetam, bet stāvoklis neesot uzlabojies. Interneta portāls "Rosbalt.ru" norāda, ka Latvijas Muitas dienesta vadība nav brīdinājusi autopārvadātājus par iespējamajām nepatikšanām pie Krievijas robežas - to portāla korespondentam esot apliecinājuši vairāki Latvijas kravu pārvadātāju pārstāvji.

Krievijas Ziemeļrietumu muitas pārvaldē pašlaik izstrādā praktiskus pasākumus šādas kontroles nodrošināšanai, un visi šā reģiona muitas posteņi, kas atrodas pie lielajiem starptautiskajiem automašīnu kontrolpunktiem, saņems norādījumus, kā rīkoties. Šie pasākumi būšot tādi paši, kādi šovasar tika vērsti pret Lietuvas kravu pārvadātājiem, kuriem tika pieprasīta sīkāka informācija par to, kurp kravas tiek vestas. Pret lietuviešiem spertie soļi esot izrādījušies efektīvi - pārkāpēji "ļoti strauji labojušies", apgalvo Krievijas muitas amatpersonas.

Šī paralēle liek domāt, ka kravas automašīnām ar Latvijas numuriem pie Krievijas robežas tiks ierādīta atsevišķa rinda un tām ļaus šķērsot robežu vienīgi pēc tam, kad muitnieki būs pārliecinājušies, ka kravas saņēmējs Krievijā ir īsts, nevis izdomāts, norāda portāls. Ņemot vērā, ka informācijas ieguves process var ievilkties, Latvijas teritorijā veidosies milzīgas kravas mašīnu rindas, jo paredzams, ka muitnieki rūpīgi pārbaudīs visas mašīnas un arī dokumentus pētīs "līdz pēdējam komatam". To kompāniju mašīnas, kuras iejauktas aizdomīgu kravu pārvadāšanā, tiks aizturētas padziļinātām pārbaudēm.

Arī izbraucot no Krievijas, šīm "aizdomīgajām" mašīnām acīmredzot būs jāstājas atsevišķā rindā, lai apliecinātu muitai, ka par kravu nomaksāta nodeva. Līdz ar to Latvijas varas iestādes būs spiestas pievērst uzmanību savu pārvadātāju problēmām un sākt sarunas ar Krieviju par problēmas noregulēšanu, secina "Rosbalt.ru".

Kā ziņots, jūlija nogalē Krievijas muitas dienests informēja Lietuvas muitu, ka Krievija Lietuvas autopārvadātāju pārbaudēs piemēros papildu līdzekļus, un jau augusta sākumā pie Latvijas un Krievijas robežas šo pastiprināto pārbaužu dēļ sāka veidoties garas Lietuvas kravas automašīnu rindas.

Situācijai krasi saasinoties, Lietuvas un Krievijas muitas dienestu vadītāji panāca kompromisu - Krievijas amatpersonas izteica gatavību atsaukt pastiprināto kontroles kārtību citām lietuviešu kravas mašīnām, ja tiks ierobežota tādu kravu pārvadājumu uzņēmumu darbība, kuri Krievijai nevieš pietiekamu paļāvību. Sākotnēji "melnajā sarakstā" bija iekļauti 29 uzņēmumi, vēlāk Krievija piekrita daļu kompāniju no šā saraksta svītrot.

Kā norāda portāls, līdzīga notikumu attīstība tagad varētu sagaidīt arī Latviju. Lielākos zaudējumus cietīs Latvijas autopārvadātāji - kolīdz parādīsies problēmas pie robežas, pasūtītāji sāks atteikties no viņu pakalpojumiem, un rezultātā var notikt pasūtījumu pārdale "par labu krievu kolēģiem". Acīmredzot gaidāmā akcija uz to arī vērsta - pirmssvētku periods kravu pārvadātājiem ir viskarstākais darba laiks, tāpēc pieminētie Krievijas budžeta zaudējumi 50 miljonu rubļu apmērā nav uzskatāmi par iemeslu, bet drīzāk gan par ieganstu stingrāku muitas pārbaužu ieviešanai, raksta "Rosbalt.ru".

Avots: www.financenet.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.