Robežkonflikts pārvadātājiem izmaksājis trīs miljonus eiro

Krievija
Krievija
Krievijas pērn gada nogalē ieviestā pastiprinātā robežkontrole uz robežas Latvijas pārvadātājiem jau izmaksājusi aptuveni trīs miljonus eiro (2,1 miljonu latu), otrdien ziņo laikraksts "Dienas Bizness" (DB).

Pēc Latvijas starptautisko autopārvadātāju asociācijas "Latvijas auto" (LA) aplēsēm, šādus zaudējumus radījušas divu nedēļu dīkstāves un neizpildītie kravu piegāžu līgumi. "Tomēr šie ir tikai sākotnējie zaudējumi. Daudz lielākus zaudējumus var radīt ilgtermiņa sekas, ja ar steigu neizdosies atrisināt visas problēmas. No savas puses esam visu izdarījuši – tagad jāgaida Krievijas atbilde," uzsver LA prezidents Valdis Trēziņš.

Galvenā problēma autopārvadātājiem šobrīd esot trieciens pa nozares reputāciju – daudzi kravu īpašnieki jau sākuši atteikties no Latvijas pārvadātāju pakalpojumu izmantošanas, baidoties, ka robežšķērsošanas problēmas saglabāsies, norāda laikraksts, atsaucoties uz autopārvadātāju teikto. Arī LA apstiprina, ka asociācija saņēmusi vairākus zvanus no biedriem, kas ziņo par klientu vēlmi atteikties no pakalpojumu izmantošanas, kas liecina par sliktām tendencēm.

Laikraksts arī norāda, ka neiegūtie trīs miljoni eiro ieņēmumos var smagi atspēlēties kompāniju ikdienas darbā. Šī nauda bijusi ieplānota budžetos, tāpēc jau šobrīd tiek prognozēts, ka atkal saasināsies attiecības starp pārvadātājiem un bankām un līzinga kompānijām. "Jācer, ka izdosies rast kompromisu," uzsver Trēziņš, piebilstot, ka pastiprinātā robežu kontrole sākusies vissliktākajā iedomājamā laikā – gada nogalē, kad kravu plūsma ir milzīga.

Pagaidām skaidrības par Krievijas nostāju robežu jautājumā nav – šobrīd vēl ir brīvdienas, un reakcija esot gaidāma vien nākamnedēļ. Latvijas puse uzsver, ka izdarījusi visu iespējamo, lai izpildītu Krievijas prasības.

Portāls "Delfi" jau rakstīja, ka situācija uz robežas pasliktinājās, kad Krievija ieviesa jaunus noteikumus Latvijas autopārvadātājiem, un vēl šīs nedēļas sākumā rindās pierobežā nīka ap 1000 kravas automašīnu. Tomēr pēc Latvijas un Krievijas starpvaldību darba grupas tikšanās Latvijas Satiksmes ministrija pauda cerību, ka situācija varētu normalizēties.

Saskaņā ar panākto vienošanos Latvijas autopārvadātāju asociācija "Latvijas auto" šonedēļ pārskaitīja Krievijai solītos 19 miljonus Krievijas rubļu (vairāk nekā 300 000 latu). Saskaņā ar TIR konvenciju "Latvijas auto" garantē muitas parāda nomaksu par katra veiktā starptautiskā autopārvadājuma kravu, izmantojot TIR karneti, - garantējošās asociācijas atbildības limits par vienu TIR procedūru ir 60 000 eiro. 19 miljoni rubļi ir summa, kas pārsniegusi šo limitu, turklāt zaudējumus virs TIR limita faktiski radījusi tikai viena kompānija, "Irona auto", savukārt pārējās septiņas "melnajā sarakstā" iekļautās kompānijas iekļaujas apdrošināšanas limitā.

Pārējie "melnajā sarakstā" iekļautie uzņēmumi bija SIA "Prodeksports M ", SIA "Domo Imostate", SIA "Feti ", SIA "Ludmila", SIA "Danta ", SIA "Risped " un SIA "Vako1".

Avots: www.delfi.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.