Nozares jaunumi

Martā strauji auga gan preču eksports, gan imports

Ekonomikas ministrija: martā strauji auga gan preču eksports, gan imports

Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes datiem, 2022. gada martā gada griezumā Latvijas preču eksporta vērtība faktiskajās cenās pieauga par 31,4%. Preču importa vērtība martā gada griezumā pieauga straujāk – par 42,5%. Tirdzniecības deficīts martā veidoja 11,2%.

Martā gada griezumā eksporta vērtība turpināja augt visās preču pamatgrupās. Lielu daļu no eksporta vērtības pieauguma nodrošināja minerālo produktu eksporta vērtības kāpums. Strauji auga arī koksnes un tās izstrādājumu, dzelzs, tērauda un to izstrādājumu, kā arī graudaugu kultūru eksports. Tomēr Ekonomikas ministrija norāda – jāņem vērā, ka šo eksporta preču grupu vērtības pieaugums daļēji ir saistīts ar strauju eksporta cenu palielinājumu. Savukārt salīdzinoši neliela negatīva ietekme eksporta izaugsmē bija elektroierīču un iekārtu, kā arī dzērienu eksporta vērtības samazinājumam.

Martā, ievērojami straujāk kā kopējais preču eksports, gada griezumā pieauga eksports uz ES valstīm – par 42,3%. Eksporta vērtība būtiski palielinājās uz Lietuvu (minerālie produkti, koksne), Igauniju (minerālie produkti, koksne), Vāciju (koksne, augi), Zviedriju (augi, koksne), Nīderlandi (graudaugi, koksne), Poliju (koksne, plastmasas izstrādājumi) un Somiju (minerālie un jaukti ķīmiskie produkti).

Savukārt eksports uz NVS valstīm samazinājās par 14,7%. Straujāk samazinājās eksporta vērtība uz Ukrainu (farmaceitiskie produkti, dzērieni), Krieviju (dzērieni, elektroierīces) un Baltkrieviju (optiskās ierīces, farmaceitiskie produkti).

Martā būtiski pieauga eksports uz pārējām valstīm – par 21,3%. Šajā valstu grupā straujāk eksporta vērtība pieauga uz ASV (koksne), Norvēģiju (graudaugi, koksne), Ķīnu (optiskās ierīces), Turciju (graudaugi) un Apvienoto Karalisti (koksne).

Preču importa vērtības pieaugumu martā gada griezumā veicināja visas preču pamatgrupas, jo īpaši – minerālie produkti, ķīmiskās rūpniecības preces, koksne, lidaparāti, to daļas, un graudaugi.

Kopumā gada trīs mēnešos eksports pārsniedza pagājušā gada janvāra-marta apjomus par 30,2% bet preču imports šajā laika posmā bija par 40,5% lielāks nekā pirms gada.

Ekonomikas ministrija norāda, ka tālāku eksporta izaugsmi negatīvi ietekmēs karadarbība Ukrainā, kuras dēļ ir traucētas gan līdzšinējās izejvielu piegāžu ķēdes, gan uzņēmumus ietekmēs visā pasaulē vērojamais cenu kāpums precēm, tai skaitā energoresursiem. Uzņēmumiem, kuri bija saistīti ar konfliktā iesaistīto valstu tirgiem, šajā situācijā ir jāmeklē jaunas piegāžu iespējas un jauni preču noieta tirgi.

Avots: https://www.delfi.lv/

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kura pamatdarbības veidi ir starptautiskie un vietējie kravu pārvadājumi, transporta pakalpojumi un citi loģistikas risinājumi: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana, personīgo mantu pārvadājumi.

Vervo komandā strādā pieredzējuši un profesionāli speciālisti, kuri prasmīgi un operatīvi palīdzēs izvēlēties labāko risinājumu un atrisināt jautājumus, kas saistīti ar kravu pārvadājumiem un citiem loģistikas pakalpojumiem.

Darba laiki

Birojā - Tīraines iela 1, 3. stāvā


P. 9.00 - 17.30
O. 9.00 - 17.30
T. 9.00 - 17.30
C. 9.00 - 17.30
P. 9.00 - 17.00
Se. - Sv.  - -

Kontakti

  • Adrese: Tīraines iela 1, Rīga, LV-1058

  • Telefons: +371 67674570

  • E-pasts: info@vervo.lv