Transports
Transports
Dzelzceļa pārvadājumi starp Latviju un Uzbekistānu pēdējā gada laikā ir pieauguši divkārt un, lai šo tendenci saglabātu, ir aktīvi jāstrādā pie tranzītpārvadājumu apjomu palielināšanas.

Šāda atziņa tika pausta trešdien, 16.maijā, Satiksmes ministrijā (SM) notikušajā trešajā Latvijas – Uzbekistānas Starpvaldību komisijas (SVK) sēdē. Pasākuma ietvaros abu valstu pārstāvji pārrunāja esošo situāciju un attīstības perspektīvas savstarpējai sadarbībai transporta jomā ar mērķi arī turpmāk veicināt pārvadājumus starp Latviju un Uzbekistānu. Sēdes laikā pie apaļā galda tikās satiksmes ministrs Aivis Ronis, kas ir SVK līdzpriekšsēdētājs no Latvijas puses, un Uzbekistānas ārējo ekonomisko sakaru, tirdzniecības un investīciju ministra vietnieks Akmals Kamalovs - komisijas līdzpriekšsēdētājs no Uzbekistānas puses.

Puses atzinīgi novērtēja abu valstu sadarbību NATO kontingenta nemilitāro kravu pārvadājumos pa dzelzceļu un autoceļiem caur Latvijas un Uzbekistānas teritoriju uz Afganistānu, kā arī izteica ieinteresētību attīstīt šo tranzīta ceļus no Afganistānas caur Latviju un Uzbekistānu jau uz komerciāli ilgtspējīgiem pamatiem.. Tāpat satiksmes ministrs aicināja uzbeku pusi apsvērt iespējas investēt Latvijas ostās, kā arī komplektējošās loģistikas un ražošanas centros Latvijā, lai gūtu izdevīgu pieeju Eiropas Savienības vienotajam tirgum. Sanāksmes laikā Uzbekistānas delegācija tika iepazīstināta ar Latvijas transporta infrastruktūras iespējām, un Uzbekistānas uzņēmējiem izteikts piedāvājums izmantot Latvijas transporta infrastruktūru kā integrēto multimodālo koridoru Uzbekistānas preču transportēšanai, tranzītam un uzglabāšanai. Tāpat Uzbekistānas puse tika aicināta izmantot Latvijas brīvostu nodokļu režīma piedāvātās priekšrocības, uzņēmējdarbības attīstībai, tostarp preču ražošanai un to izplatīšanai Eiropas Savienības ietvaros, kā arī Latvijas iespējas kravu piegādei uz jebkuru Baltijas vai Skandināvijas valsti 24 stundu laikā.

Kā perspektīvas sadarbības jomas bez transporta, tranzīta un loģistikas A.Ronis minēja arī tirdzniecību, tūrismu, zinātni un izglītību, celtniecību, sertifikāciju un standartizāciju, lauksaimniecību, pārtikas ražošanu, informācijas tehnoloģijas, atkritumu pārstrādi, kā arī dažādu nozaru speciālistu pieredzes apmaiņu. Satiksmes ministrs norādīja, ka liela nozīme sadarbības veicināšanā, it īpaši tūrisma attīstīšanā, ir tiešajiem avioreisiem, kurus trīs reizes nedēļā veic Uzbekistan Airways un airBaltic. Sanāksmes dalībnieki bija vienisprātis, ka globalizācijas apstākļos svarīgi ir attīstīt sadarbību starp Eiropas Savienību un Centrālāzijas reģionu. Uzbekistānas delegācijas sastāvā SVK sēdē piedalījās Uzbekistānas ārkārtējais un pilnvarotais vēstnieks Latvijā Kobilžons Nazarovs, Uzbekistānas dzelzceļa „Uzbekistan Temir Iullari» priekšsēdētāja vietnieks Š.Ismatullajevs, standartizācijas aģentūras ”Uzstandart” ģenerāldirektora vietnieks A.Juldaševs, pārtikas ražotāju asociācijas priekšsēdētāja vietnieks A.Kambarovs, farmācijas koncerna „Uzfarmsanoat” pārvaldes priekšsēdētāja padomniece R.Kuzģejeva un citi.

Arī Latvijas pusi sēdes laikā pārstāvēja vairākas augstas amatpersonas gan no publiskā, gan privātā sektora. Sadarbība kravu pārvadājumu jomā starp Latviju un Uzbekistānu attīstās pozitīvi. Par to liecina pārvadāto kravu apjomi: 2010. gadā tika pārvadātas 316,17 tūkst. tonnu kravas, savukārt 2011. gadā divreiz vairāk - 635,68 tūkst. tonnu. 2011. gadā būtiski palielinājies nosūtīto kravu apjoms no Latvijas, t.sk. ostām, uz Uzbekistānu – pārvadātas 487,41tūkstoši tonnu kravu jeb par 272,3% vairāk nekā 2010. gadā. Noslēgumā SVK līdzpriekšsēdētājs A.Kamalovs atzīmēja, ka trešā Latvijas – Uzbekistānas Starpvaldību komisijas sēde noritēja lietišķā savstarpējas sapratnes un konstruktīva dialoga gaisotnē. Abu valstu nākamā tikšanās notiks Taškentā, taču termiņi vēl tiks precizēti caur diplomātiskajiem kanāliem. Pēc tikšanās Uzbekistānas delegācija apmeklēja Rīgas brīvostas termināļus ”Baltic Container Terminal” un „Rīgas Universālais terminālis”.

Avots: www.sam.gov.lv

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kas piedāvā starptautiskos un vietējos kravu pārvadājumus, transporta pakalpojumus un citus loģistikas risinājumus: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana.

Turpinot lietot lapu, Jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanas noteikumiem. Iepazīties ar noteikumiem. Lietošanas noteikumi.