Smagā komerctransporta tirgus izaugsme turpinās

Smagā komerctransporta tirgus izaugsme turpināsSmagā komerctransporta tirgus izaugsme turpinās, kamēr autobusu tirgu būtiski ietekmē valsts un pašvaldību pasūtījumi.

Viena no Latvijas eksporta nozarēm ir kravu pārvadājumi, kas arī 2016. gadā turpināja attīstīties un atjaunot autoparkus. Savukārt vietējo pārvadājumu nozarē izaugsmes nav. Par to liecina kravas automobiļu segments no 3.5t līdz 16t, kas piedzīvojis 27% jaunu automobiļu iegādes lejupslīdi, kamēr 16+t segments, kur pamatā tiek iegādāti seglu vilcēji, piedzīvojis 30% palielinājumu, sasniedzot 1528 jaunu reģistrētu vienību skaistu 2016. gadā.

Pagājušajā gadā 89% no visiem iegādātajiem 16+ tonnu kravas automobiļiem bija seglu vilcēji. Starptautisko pārvadājumu nozarē lielākā daļa kravu pa ceļiem tiek pārvietota ar seglu vilcējiem, kam ir piekabināmas dažāda tipa puspiekabes. Kā jau ierasts, pārdotākais smago kravas automobiļu zīmols ir Volvo ar vairāk nekā 50% tirgus daļu. Otro vietu 2016. gadā atguva Scania zīmols ar 419 jauniem reģistrētiem kravas automobiļiem un vairāk nekā 27% tirgus daļu. Trijnieku noslēdz DAF ar 124 pārdotām vienībām un 8% tirgus daļu.

2016. gadā lielākais autoparku atjaunotājs bija Kreiss, kas parku atjaunojis ar 365 jauniem Volvo FH modeļa spēkratiem. Kreiss ir pieminēšanas vērts ar faktu, ka ir iegādājies gandrīz pusi no jauniem reģistrētajiem Volvo zīmola kravas automobiļiem. Otro vietu ieņem Dinotrans, kas parku atjaunojis ar 118 automobiļiem – 62 Scania un 56 Volvo markas spēkratiem. Trešajā vietā ir SIA Head ar 41 spēkratu.

ACEA publiskotā informācija par kravas automobiļu reģistrācijas apjomiem Eiropā liecina, ka arī Eiropā kravas automobiļu tirgum 2016. gads bija veiksmīgs, un reģistrāciju skaits 2016. gada 11 mēnešos pieaudzis par gandrīz 11%. Reģistrāciju apjoma samazinājumu piedzīvojuši tikai divi mazie tirgi – Grieķija un Ungārija.

Pērn Latvijā samazinājies jaunu autobusu reģistrācijas apjoms. Kopējais jauno reģistrēto autobusu skaits sasniedzis vien 179 vienības, kas ir par 26% mazāk nekā 2015. gadā. Lielākais pasažieru autobusu tirgus dzinējspēks ir valsts un pašvaldību iepirkumi vai arī privātie pārvadātāji, kas apkalpo šos pasūtītājus. Kopējais reģistrāciju skaits ir tik mazs, ka arī mazie iepirkumi ietekmē kopējo autobusu tirgus sniegumu. 2016. gadā aktīvākais autobusu parku atjaunotājs bija SIA Rēzeknes satiksme, kas iegādājās 25 SOR markas autobusus. Otrs lielākais autobusu parka atjaunotājs bija SIA Tukuma auto, reģistrējot 22 jaunus autobusus. Trešajā vietā seko A/S Liepājas autobusu parks ar 20 reģistrētiem autobusiem.

2016. gadā populārākie zīmoli autobusu tirgū bija VW ar modeli Crafter, reģistrējot 49 vienības, kam seko SOR ar 32 reģistrētiem autobusiem. Trešo vietu ieņem Mercedes Benz ar 30 reģistrētiem autobusiem.

Arī Eiropā 2016. gads autobusu tirgū nebija īpaši veiksmīgs – 11 mēnešos reģistrēti 36 170 jauni pasažieru autobusi, sasniedzot vien 2% tirgus pieaugumu, kas ir tikai par 725 vienībām vairāk nekā 2015. gadā.

Avots: http://www.iauto.lv/

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kura pamatdarbības veidi ir starptautiskie un vietējie kravu pārvadājumi, transporta pakalpojumi un citi loģistikas risinājumi: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana, personīgo mantu pārvadājumi.