Decembra mēnesī jauni kravu pārkraušanas rekordi Rīgas ostā

Decembra mēnesī jauni kravu pārkraušanas rekordi Rīgas ostā2016. gada decembrī ostas termināļos kopā tika pārkrauts 3,7 miljoni tonnu kravu un tas ir bijis pagājušā gada veiksmīgākais mēnesis. Salīdzinājumā ar novembra mēnesi pārkrauto kravu apjoms ir pieaudzis par 27,6%. Galvenais straujā kravu apgrozījuma pieauguma iemesls ir ostā pārkrauto ogļu apjoma palielināšanās. Saglabājoties augstai ogļu cenai, atkal būtiski audzis caur Rīgas ostu virzītais Krievijas ogļu eksporta apjoms. Decembrī no Rīgas ar kuģiem nosūtīts 1,6 miljoni tonnu ogļu, kas ir lielākais vienā mēnesī apstrādāto ogļu daudzums visā ostas pastāvēšanas vēsturē.

2016. gadā Rīgas ostā pārkrauts 37,1 miljons tonnu dažādu kravu. Tas gan ir par 3 miljoniem tonnu, jeb 7,5% mazāk nekā 2015. gadā, bet kopumā aizvadītais gads  ir bijis trešais labākais gads ostas pastāvēšanas vēsturē. 2016. gads pēc kravu apgrozījuma atpaliek vienīgi no 2014. un 2015. gada, kad caur ostu tika nosūtīts rekordliels energoresursu kravu daudzums. Tieši ogļu un naftas produktu tranzīta plūsmas samazinājums visbūtiskāk ietekmējis kopējā apgrozījuma rādītājus 2016. gadā, jo šīs kravas joprojām veido vairāk nekā pusi no ostā apstrādātajām kravām. Vienlaikus pozitīvi jāvērtē fakts, ka pārējo kravu kopapjoms ir palielinājies par 4,6%, tādējādi pakāpeniski diversificējot un līdzsvarojot dažādu kravu veidu pārkraušanu Rīgas ostā, kā arī mazinot atkarību no Krievijas tranzīta kravām. 

Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs Andris Ameriks:  “Ņemot vērā ģeopolitiskos apstākļus, situāciju pasaules tirgos un kravu apgrozījuma kritumu visā reģionā, Rīgas ostas darbs 2016. gadā ir bijis veiksmīgs. Neskatoties uz pesimistiskajām prognozēm gada sākumā un dažādiem paziņojumiem par Krievijas tranzītkravām, plānotā 10% kravu samazinājuma vietā osta gadu ir noslēgusi tikai ar 7,5% kravu kritumu. Gada beigās pārkrauto ogļu apjoms ir atgriezies 2014. un 2015. gadu līmenī un pat sasniedzis rekordaugstus rādītājus. Tas ļauj arī uz 2017. gadu raudzīties pietiekami optimistiski.”

2016. gadā ostā tika pārkrauts 22,4 miljoni tonnu beramkravu, kas ir par 3,7% mazāk nekā iepriekšējā gadā. Vairāk nekā pusi - 59,4%, no beramkravu apjoma veido ogļu kravas. 2016. gadā Rīgas ostā pārkrauts 13,3 miljoni tonnu ogļu un kuģi no Rīgas ar oglēm devušies uz 22 dažādu valstu ostām. Pēc apjoma otrs lielākais beramkravu segmenta kravu veids ir minerālmēsli. To apgrozījums 2016. gadā turpināja palielināties un ostā tika pārkrauts 2,8 miljoni tonnu minerālmēslu, kas ir augstākais gada apgrozījuma rādītājs šīm kravām ostas pastāvēšanas vēsturē. 2016. gadā jauns rekords reģistrēts arī labības produktu kravām – ostā pārkrauts 1,3 miljoni tonnu šo kravu, kas ir par 23,6% vairāk nekā 2015. gadā. Labības produktu beramkravas 2016. gadā tika krautas 11 dažādos ostas termināļos.

2016. gadā ostā tika apstrādāts 6,5 miljoni tonnu ģenerālkravu, kas ir par 5,1% vairāk salīdzinājumā ar 2015. gadu. Pieaugums galvenokārt saistāms ar pozitīviem konteinerkravu apgrozījuma rādītājiem. 2016. gadā caur ostu nosūtīts 385,9 tūkstoši TEU vienību konteinerkravu, kas ir par 8,6% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Ģenerālkravu segmentā pozitīvi dinamikas rādītāji bijuši arī ro-ro kravām (+5,3%, salīdzinot ar 2015. gadu) un metāliem  (+48,9%). Pieaugums reģistrēts arī ķīmiskajām kravām, labības ģenerālkravām un zivīm, tomēr šo kravu apjomi ir nelieli.

Lielākais kritums 2016. gadā reģistrēts lejamkravu segmentā. Naftas produktiem, kuri veido 99% no šī segmenta kravām, apgrozījums samazinājies par 23,1% un ostas termināļos kopā apstrādāts 8,1 miljoni tonnu naftas produktu.

2016. gads Rīgas ostai ir bijis veiksmīgs pasažieru apkalpošanas jomā. Ostā ir apkalpoti 582 tūkstoši pasažieru, kas ir par 10,5% vairāk nekā pagājušajā gadā. Ir pieaudzis gan pasažieru skaits Tallink prāmju līnijā, gan kruīza pasažieru skaits. Decembra mēnesī Ziemassvētku sezonā Rīgas ostu apmeklēja vēl viens kruīza kuģis. Tādējādi kopā 2016. gadā Rīgā ir piestājuši 63 kruīza kuģi, atvedot  71 tūkstoti kruīza pasažieru, kas ir par 3,3% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Decembrī no Rīgas ostas Tallink prāmju līnijā atsāka kursēt otrais prāmis “Romantika”, nodrošinot prāmju satiksmi katru dienu. Līdz ar to arī nākamgad tiek prognozēts būtisks pasažieru skaita pieaugums Rīgas ostā.

Avots: http://rop.lv/

Raksts pārpublicēts SIA Vervo mājas lapā. SIA Vervo ir transporta uzņēmums, kura pamatdarbības veidi ir starptautiskie un vietējie kravu pārvadājumi, transporta pakalpojumi un citi loģistikas risinājumi: autotransporta (sauszemes) kravu pārvadājumi (pilnas kravas, saliktas kravas), aviotransporta (gaisa) kravu pārvadājumi, dzelzceļa kravu pārvadājumi, kuģu (jūras) kravu pārvadājumi, muitas brokeru pakalpojumi, lielgabarīta, negabarīta un smagsvara kravu pārvadājumi, noliktavu pakalpojumi, bīstamo (ADR) kravu pārvadājumi, kravu apdrošināšana, personīgo mantu pārvadājumi.